BEST DOCUMENTARY FEATURE

  • “American Factory” (Netflix)
  • “Apollo 11” (Neon)
  • “The Biggest Little Farm” (Neon)
  • “The Cave” (National Geographic)
  • “Honeyland” (Neon)
  • “The Kingmaker” (Showtime)
  • “Knock Down the House” (Netflix)
  • “Leaving Neverland” (HBO)
  • “Maiden” (Sony Pictures Classics)
  • “One Child Nation” (Amazon Studios)
  • “They Shall Not Grow Old” (Warner Bros.)

BEST DIRECTOR

  • Waad Al-Kateab and Edward Watts — “For Sama” (PBS)
  • Steven Bognar and Julia Reichert — “American Factory” (Netflix)
  • John Chester — “The Biggest Little Farm” (Neon)
  • Feras Fayyad — “The Cave” (National Geographic)
  • Peter Jackson — “They Shall Not Grow Old” (Warner Bros.)
  • Todd Douglas Miller — “Apollo 11” (Neon)
  • Nanfu Wang and Jialing Zhang — “One Child Nation” (Amazon Studios)

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Ben Bernhard and Viktor Kossakovsky — “Aquarela” (Sony Pictures Classics)
  • John Chester — “The Biggest Little Farm” (Neon)
  • Fejmi Daut and Samir Ljuma — “Honeyland” (Neon)
  • Nicholas de Pencier— “Anthropocene: The Human Epoch” (Kino Lorber)
  • Muhammed Khair Al Shami, Ammar Suleiman, and Mohammad Eyad— “The Cave” (National Geographic)
  • Richard Ladkani — “Sea of Shadows” (National Geographic)

BEST EDITING

  • Georg Michael Fischer and Verena Schönauer — “Sea of Shadows” (National Geographic)
  • Todd Douglas Miller — “Apollo 11” (Neon)
  • Jabez Olssen — “They Shall Not Grow Old” (Warner Bros.)
  • Amy Overbeck — “The Biggest Little Farm” (Neon)
  • Lindsay Utz — “American Factory” (Netflix)
  • Nanfu Wang — “One Child Nation” (Amazon Studios)

BEST SCORE

  • Jeff Beal — “The Biggest Little Farm” (Neon)
  • Matthew Herbert — “The Cave” (National Geographic)
  • Matt Morton — “Apollo 11” (Neon)
  • Plan 9 — “They Shall Not Grow Old” (Warner Bros.)
  • H. Scott Salinas — “Sea of Shadows” (National Geographic)
  • Eicca Toppinen — “Aquarela” (Sony Pictures Classics)

BEST NARRATION

  • “Anthropocene: The Human Epoch” (Kino Lorber)
    • Alicia Vikander, narrator
    • Jennifer Baichwal, writer
  • “The Biggest Little Farm” (Neon)
    • John Chester and Molly Chester, narrators
    • John Chester, writer
  • “The Edge of Democracy” (Netflix)
    • Petra Costa, narrator
    • Petra Costa, Carol Pires, David Barker and Moara Passoni, writers
  • “The Elephant Queen” (Apple)
    • Chiwetel Ejiofor, narrator
    • Mark Deeble, writer
  • “For Sama” (PBS)
    • Waad Al-Kateab, narrator
    • Waad Al-Kateab, writer
  • “Joseph Pulitzer: Voice of the People” (First Run)
    • Adam Driver, narrator
    • Oren Rudavsky and Bob Seidman, writers
  • “One Child Nation” (Amazon Studios)
    • Nanfu Wang, narrator
    • Nanfu Wang, writer
  • “Western Stars” (Warner Bros.)
    • Bruce Springsteen, narrator
    • Bruce Springsteen, writer

BEST FIRST DOCUMENTARY FEATURE

  • Midge Costin — “Making Waves: The Art of Cinematic Sound” (Matson Films)
  • A.J. Eaton — “David Crosby: Remember My Name” (Sony Pictures Classics)
  • Pamela B. Green — “Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché” (Kino Lorber/Zeitgeist Films)
  • Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov — “Honeyland” (Neon)
  • Richard Miron — “For the Birds” (Dogwoof)
  • Garret Price — “Love, Antosha” (Lurker Films)

BEST ARCHIVAL DOCUMENTARY

  • “Amazing Grace” (Neon)
  • “Apollo 11” (Neon)
  • “Maiden” (Sony Pictures Classics)
  • “Mike Wallace is Here” (Magnolia)
  • “Pavarotti” (CBS Films)
  • “Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese” (Netflix)
  • “They Shall Not Grow Old” (Warner Bros.)
  • “What’s My Name: Muhammad Ali” (HBO)

BEST BIOGRAPHICAL DOCUMENTARY

  • “David Crosby: Remember My Name” (Sony Pictures Classics)
  • “The Kingmaker” (Showtime)
  • “Linda Ronstadt: The Sound of My Voice” (Greenwich)
  • “Love, Antosha” (Lurker Films)
  • “Mike Wallace is Here” (Magnolia)
  • “Pavarotti” (CBS Films)
  • “Toni Morrison: The Pieces I Am” (Magnolia)

BEST MUSIC DOCUMENTARY

  • “Amazing Grace” (Neon)
  • “David Crosby: Remember My Name” (Sony Pictures Classics)
  • “Linda Ronstadt: The Sound of My Voice” (Greenwich)
  • “Miles Davis: Birth of the Cool” (Abramorama)
  • “Pavarotti” (CBS Films)
  • “Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese” (Netflix)
  • “Western Stars” (Warner Bros.)

BEST POLITICAL DOCUMENTARY

  • “American Factory” (Netflix)
  • “The Edge of Democracy” (Netflix)
  • “Hail Satan?” (Magnolia)
  • “The Kingmaker” (Showtime)
  • “Knock Down the House” (Netflix)
  • “One Child Nation” (Amazon Studios)

BEST SCIENCE/NATURE DOCUMENTARY

  • “Anthropocene: The Human Epoch” (Kino Lorber)
  • “Apollo 11” (Neon)
  • “Aquarela” (Sony Pictures Classic)
  • “The Biggest Little Farm” (Neon)
  • “The Elephant Queen” (Apple)
  • “Honeyland” (Neon)
  • “Penguins” (Disney)
  • “Sea of Shadows” (National Geographic)

BEST SPORTS DOCUMENTARY

  • “Bethany Hamilton: Unstoppable” (Entertainment Studios)
  • “Diego Maradona” (HBO)
  • “Maiden” (Sony Pictures Classics)
  • “Rodman: For Better or Worse” (ESPN)
  • “The Spy Behind Home Plate” (Ciesla Foundation)
  • “What’s My Name: Muhammad Ali” (HBO)

MOST INNOVATIVE DOCUMENTARY

  • “Aquarela” (Sony Pictures Classics)
  • “Cold Case Hammarskjöld” (Magnolia)
  • “Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese” (Netflix)
  • “Screwball” (Greenwich)
  • “Serendipity” (Cohen Media)
  • “They Shall Not Grow Old” (Warner Bros.)

BEST SHORT DOCUMENTARY

  • “The Chapel at the Border” (Atlantic Documentaries) — Director and Producer: Jeremy Raff
  • “Death Row Doctor” (The New York Times Op-Docs) — Director: Lauren Knapp
  • “In the Absence” (Field of Vision) — Director: Yi Seung-Jun. Producer: Gary Byung-Seok Kam
  • “Lost World” — Director and Producer: Kalyanee Mam. Producers: Adam Loften and Emmanuel Vaughan-Lee
  • “Mack Wrestles” (ESPN) — Directors and Producers: Taylor Hess and Erin Sanger. Producers: Erin Leyden and Gentry Kirby
  • “Period. End of Sentence.” (Netflix) — Director: Rayka Zehtabchi. Producers: Melissa Berton, Garrett K. Schiff and Lisa Taback
  • “The Polaroid Job” (The New York Times Op-Docs) — Director: Mike Plante
  • “Sam and the Plant Next Door” (The Guardian) — Director and Producer: Ömer Sami
  • “The Unconditional” — Director and Producer: Dave Adams. Producers: Adam Soltis, Renee Woodruff Adams, Josie Swantek Heitz, and Chris Tuss
  • “The Waiting Room” (The Guardian) — Director and Producer: Victoria Mapplebeck

MOST COMPELLING LIVING SUBJECTS OF A DOCUMENTARY

  • Dr. Amani Ballor — “The Cave” (National Geographic)
  • David Crosby — “David Crosby: Remember My Name” (Sony Pictures Classics)
  • Tracy Edwards — “Maiden” (Sony Pictures Classics)
  • Imelda Marcos — “The Kingmaker” (Showtime)
  • Hatidze Muratova — “Honeyland” (Neon)
  • Alexandria Ocasio-Cortez, Amy Vilela, Cori Bush, and Paula Jean Swearengin — “Knock Down the House” (Netflix)
  • Linda Ronstadt — “Linda Ronstadt: The Sound of My Voice” (Greenwich)
  • Dr. Ruth Westheimer — “Ask Dr. Ruth” (Hulu)

Advertisements

Leave a Reply