Saturday, March 4, 2023

35 FILMS
— TELEVISION SERIES

TELEVISION

***Announced Tuesday, December 13***

FILMS

FILMAVAIL.
AftersunTHEATERS
After YangShowtime | Digital Rental
All That BreathesTHEATERS
All the Beauty and the Bloodshed
Bodies Bodies BodiesDigital Rental
Bones and AllTHEATERS
Bruiser
The CathedralMubi
Catherine Called BirdyPrime Video
CausewayApple TV+
Corsage
EmergencyPrime Video
Emily the CriminalDigital Rental
Everything Everywhere All At OnceDigital Rental
Fire IslandHulu
Funny PagesDigital Rental
Honk for Jesus. Save Your Soul.Peacock
A House Made of Splinters
The InspectionTHEATERS
Joyland
Leonor Will Never Die
A Love SongDigital Rental
Marcel the Shell with Shoes OnDigital Rental
Midwives
MurinaShowtime | Kanopy | Digital Rental
Neptune FrostKanopy | Digital Rental
Our Father, the Devil
Palm Trees and Power Lines
PearlDigital Rental
Return to Seoul
Riotsville, U.S.A.Digital Rental
Saint Omer
TárDigital Rental
To LeslieDigital Rental
Women Talking

TELEVISION

***Announced Tuesday, December 13***

SERIESEPSAVAIL.

NOMINATIONS

BEST FEATURE

“Bones and All”
“Everything Everywhere All At Once”
“Our Father, the Devil”
“Tár”
“Women Talking”

BEST FIRST FEATURE

“Aftersun”
“Emily the Criminal”
“The Inspection”
“Murina”
“Palm Trees and Power Lines”

JOHN CASSAVETES AWARD

(Given to the best feature made for under $1,000,000)
**not voted on by members

“The African Desperate”
“The Cathedral”
“Holy Emy”
“A Love Song”
“Something in the Dirt”

BEST DIRECTOR

Todd Field — “Tár”
Kogonada — “After Yang”
Daniel Kwan & Daniel Scheinert — “Everything Everywhere All At Once”
Sarah Polley — “Women Talking”
Halina Reijn — “Bodies Bodies Bodies”

BEST SCREENPLAY

“After Yang” — Kogonada
“Catherine Called Birdy” — Lena Dunham
“Everything Everywhere All At Once” — Daniel Kwan & Daniel Scheinert
“Tár” — Todd Field
“Women Talking” — Sarah Polley

BEST FIRST SCREENPLAY

“Bodies Bodies Bodies” — Sarah DeLappe (Story by Kristen Roupenian)
“Emergency” — K.D. Dávila
“Emily the Criminal” — John Patton Ford
“Fire Island” — Joel Kim Booster
“Palm Trees and Power Lines” — Jamie Dack, Audrey Findlay (Story by Jamie Dack)

BEST LEAD PERFORMANCE

Cate Blanchett — “Tár”
Dale Dickey — “A Love Song”
Mia Goth — “Pearl”
Regina Hall — “Honk for Jesus. Save Your Soul.”
Paul Mescal — “Aftersun”
Aubrey Plaza — “Emily the Criminal”
Jeremy Pope — “The Inspection”
Andrea Riseborough — “To Leslie”
Taylor Russell — “Bones and All”
Michelle Yeoh — “Everything Everywhere All At Once”

BEST SUPPORTING PERFORMANCE

Jamie Lee Curtis — “Everything Everywhere All At Once”
Brian Tyree Henry — “Causeway”
Nina Hoss — “Tár”
Brian d’Arcy James — “The Cathedral”
Ke Huy Quan — “Everything Everywhere All At Once”
Trevante Rhodes — “Bruiser”
Theo Rossi — “Emily the Criminal”
Mark Rylance — “Bones and All”
Jonathan Tucker — “Palm Trees and Power Lines”
Gabrielle Union — “The Inspection”

BEST BREAKTHROUGH PERFORMANCE

Frankie Corio — “Aftersun”
Gracija Filipović — “Murina”
Stephanie Hsu — “Everything Everywhere All At Once”
Lily McInerny — “Palm Trees and Power Lines”
Daniel Zolghadri — “Funny Pages”

BEST CINEMATOGRAPHY

“Aftersun” — Gregory Oke
“Murina” — Hélène Louvart
“Neptune Frost” — Anisia Uzeyman
“Pearl” — Eliot Rockett
“Tár” — Florian Hoffmeister

BEST EDITING

“Aftersun” — Blair McClendon
“The Cathedral” — Ricky D’Ambrose
“Everything Everywhere All At Once” — Paul Rogers
“Marcel the Shell with Shoes On” — Dean Fleischer Camp, Nick Paley
“Tár” — Monika Willi

BEST DOCUMENTARY

“All That Breathes”
“All the Beauty and the Bloodshed”
“A House Made of Splinters”
“Midwives”
“Riotsville, U.S.A.”

BEST INTERNATIONAL FILM

“Corsage” (Austria/Luxembourg/France/Belgium/Italy/England)
“Joyland” (Pakistan/USA)
“Leonor Will Never Die” (Philippines)
“Return to Seoul” (South Korea/France/Belgium/Romania)
“Saint Omer” (France)

ROBERT ALTMAN AWARD

“Women Talking”

Director: Sarah Polley
Casting Director: John Buchan, Jason Knight
Ensemble Cast: Shayla Brown, Jessie Buckley, Claire Foy, Kira Guloien, Kate Hallett, Judith Ivey, Rooney Mara, Sheila McCarthy, Frances McDormand, Michelle McLeod, Liv McNeil, Ben Whishaw, August Winter

***Announced Tuesday, December 13***

Best New Scripted Series

Best New Non-Scripted or Documentary Series

Best Female Performance in a Scripted Series

Best Male Performance in a Scripted Series

Best Ensemble Cast in a Scripted Series



Ensemble Cast:

Producers Award

**not voted on by members

(Honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films.)

Liz Cardenas
Tory Lenosky
David Grove Churchill Viste

Someone to Watch Award

**not voted on by members

(Recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.)

Adamma Ebo — “Honk for Jesus. Save Your Soul.”
Nikyatu Jusu — “Nanny”
Araceli Lemos — “Holy Emy”

Truer Than Fiction Award

**not voted on by members

Isabel Castro — “Mija”
Reid Davenport — “I Didn’t See You There”
Rebeca Huntt — “Beba”