Best British Independent Film

  • “Bait”
  • “For Sama”
  • “The Personal History Of David Copperfield”
  • “The Souvenir”
  • “Wild Rose”

Best Director

  • Waad Al-kateab & Edward Watts — “For Sama”
  • Oliver Hermanus — “Moffie”
  • Joanna Hogg — “The Souvenir”
  • Mark Jenkin — “Bait”
  • Asif Kapadia — “Diego Maradona”

Best Screenplay

  • “In Fabric” — Peter Strickland
  • “The Personal History Of David Copperfield” — Armando Iannucci & Simon Blackwell
  • “Sorry We Missed You” — Paul Laverty
  • “The Souvenir” — Joanna Hogg
  • “Wild Rose” — Nicole Taylor

Best Actor

  • Sam Adewumni — “The Last Tree”
  • Tom Burke — “The Souvenir”
  • Kris Hitchen — “Sorry We Missed You”
  • Josh O’Connor — “Only You”
  • Dev Patel — “The Personal History Of David Copperfield”

Best Actress

  • Jessie Buckley — “Wild Rose”
  • Holliday Grainger — “Animals”
  • Sally Hawkins — “Eternal Beauty”
  • Vicky Knight — “Dirty God”
  • Renee Zellweger — “Judy”

Best Supporting Actor

  • Chiwetel Ejiofor — “The Boy Who Harnessed The Wind”
  • Hugh Laurie — “The Personal History Of David Copperfield”
  • Edlison Manuel Olbera Núñez — “Yuli: The Carlos Acosta Story”
  • Peter Mullan — “The Vanishing”
  • Bluey Robinson — “Dirty God”

Best Supporting Actress

  • Jessica Barden — “Scarborough”
  • Ruthxjiah Bellenea — “The Last Tree”
  • Elizabeth Debicki — “Vita & Virginia”
  • Tilda Swinton — “The Personal History Of David Copperfield”
  • Julie Walters — “Wild Rose”

The Douglas Hickox Award
(Debut Director)

  • Will Becher & Richard Phelan — “A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon”
  • Fyzal Boulifa — “Lynn + Lucy”
  • Ninian Doff — “Boyz In The Wood”
  • Chiwetel Ejiofor — “The Boy Who Harnessed The Wind”
  • Harry Wootliff — “Only You”

Breakthrough Producer

  • Finn Bruce — “Tucked”
  • Kate Byers, Linn Waite — “Bait”
  • Joy Gharoro-Akpojotor — “Blue Story”
  • Becky Read — “Three Identical Strangers”
  • Jack Sidey — “Moffie”

Debut Screenwriter

  • Kieran Hurley — “Beats”
  • Lisa Owens — “Days Of The Bagnold Summer”
  • Nicole Taylor — “Wild Rose”
  • Emma Jane Unsworth — “Animals”
  • Harry Wootliff — “Only You”

Most Promising Newcomer

  • Sam Adewunmi — “The Last Tree”
  • Vicky Knight — “Dirty God”
  • Lorn Macdonald — “Beats”
  • Roxanne Scrimshaw — “Lynn + Lucy”
  • Honor Swinton Byrne — “The Souvenir”

Best Documentary

  • “Coup 53”
  • “Diego Maradona”
  • “For Sama”
  • “Seahorse”
  • “Tell Me Who I Am”

The Raindance Discovery Award

  • “A Bump Along The Way”
  • “Children Of The Snow Land”
  • “Here For Life”
  • “Muscle”
  • “The Street”

Best British Short Film

  • “Anna”
  • “Boiling Point”
  • “The Devil’s Harmony”
  • “Goldfish”
  • “Serious Tingz”

Best International Independent Film

  • “Ash Is Purest White”
  • “Marriage Story”
  • “Monos”
  • “Parasite”
  • “Portrait Of A Lady On Fire”

Best Casting

  • “In Fabric”
  • “The Last Tree”
  • “Only You”
  • “The Personal History Of David Copperfield”
  • “Wild Rose”

Best Cinematography

  • “Beats”
  • “In Fabric”
  • “Judy”
  • “Moffie”
  • “The Personal History Of David Copperfield”

Best Costume Design

  • “In Fabric”
  • “Judy”
  • “The Personal History Of David Copperfield”
  • “The Souvenir”
  • “Wild Rose”

Best Editing

  • “Bait”
  • “Diego Maradona”
  • “For Sama”
  • “The Personal History Of David Copperfield”
  • “The Souvenir”

Best Effects

  • “The Boy Who Harnessed The Wind”
  • “In Fabric”
  • “A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon”

Best Make Up & Hair Design

  • “Dirty God”
  • “In Fabric”
  • “Judy”
  • “The Personal History Of David Copperfield”
  • “Wild Rose”

Best Music

  • “Beats”
  • “Diego Maradona”
  • “For Sama”
  • “In Fabric”
  • “Wild Rose”

Best Production Design

  • “In Fabric”
  • “Judy”
  • “The Personal History Of David Copperfield”
  • “The Souvenir”
  • “The White Crow”

Best Sound

  • “Beats”
  • “Diego Maradona”
  • “Gwen”
  • “In Fabric”
  • “Wild Rose”

Advertisements

Leave a Reply