The awards were held in Berlin, Germany on December 7, 2019 at 19:00 CET (10am PST), hosted by Aiste Dirziute & Anna Brüggemann. The big winner was “The Favourite,” which took home eight awards, including Best European Film and Best European Director. Director Werner Herzog was on hand to accept his Lifetime Achievement Award and actress Juliette Binoche attended to accept her European Achievement in World Cinema Award.

Best European Film


Presented by David Yates

“The Favourite”

Nominees:

  • “Les Misérables”
  • “An Officer And A Spy”
  • “Pain And Glory”
  • “System Crasher”
  • “The Traitor”

Best European Comedy


Presented by Eva Melander

“The Favourite”

Nominees:

  • “Ditte & Louise”
  • “Tel Aviv On Fire”

European Discovery – Prix Fipresci


Presented by Josefine Frida Pettersen & Alex Lawther

“Les Misérables”

Nominees:

  • “Aniara”
  • “Atlantics”
  • “Blind Spot”
  • “Irina”
  • “Ray & Liz”

BEST EUROPEAN ANIMATED FEATURE FILM


Presented by Hera Hilmar

“Buñuel In The Labyrinth Of The Turtles”

Nominees:

  • “I Lost My Body”
  • “Marona’s Fantastic Tale”
  • “The Swallows Of Kaboul”

Best European Documentary


Presented by Nino Kirtadzé

“For Sama”

Nominees:

  • “The Disappearance of My Mother”
  • “Honeyland”
  • “Putin’s Witnesses”
  • “Selfie”

BEST EUROPEAN SHORT FILM


Presented by Milan Maric & Daphne Patakia

“The Christmas Gift”

Nominees:

  • “Dogs Barking At Birds”
  • “The Marvelous Misadventures of the Stone Lady”
  • “Reconstruction”
  • “Watermelon Juice”

BEST EUROPEAN DIRECTOR


Presented by Joanna Kulig

Yorgos Lanthimos — “The Favourite”

Nominees:

  • Pedro Almodóvar — “Pain And Glory”
  • Marco Bellocchio — “The Traitor”
  • Roman Polanski — “An Officer And A Spy”
  • Céline Sciamma — “Portrait Of A Lady On Fire”

Best European Actress


Presented by Adriana Ugarte

Olivia Colman — “The Favourite”

Nominees:

  • Trine Dyrholm — “Queen Of Hearts”
  • Noémie Merlant & Adèle Haenel — “Portrait Of A Lady On Fire”
  • Viktoria Miroshnichenko — “Beanpole”
  • Helena Zengel — “System Crasher”

Best European Actor


Presented by Claes Bang

Antonio Banderas — “Pain And Glory”

Nominees:

  • Jean Dujardin — “An Officer And A Spy”
  • Pierfrancesco Favino — “The Traitor”
  • Levan Gelbakhiani — “And Then We Danced”
  • Alexander Scheer — “Gundermann”
  • Ingvar E. Sigurðsson — “A White, White Day”

Best European Screenwriter


Presented by Jacob Cedergren & Benedetta Porcaroli

Céline Sciamma — “Portrait Of A Lady On Fire”

Nominees:

  • Pedro Almodóvar — “Pain And Glory”
  • Marco Bellocchio, Ludovica Rampoldi, Valia Santella & Francesco Piccolo — “The Traitor”
  • Robert Harris & Roman Polanski — “An Officer And A Spy”
  • Ladj Ly, Giordano Gederlini & Alexis Manenti — “Les Misérables”

EUROPEAN ACHIEVEMENT IN WORLD CINEMA

Juliette Binoche

EFA Lifetime Achievement Award

Werner Herzog

Excellence in European CINEMATOGRAPHY

“The Favorite” — Robbie Ryan


Excellence in European EDITING

“The Favorite” — Yorgos Mavropsaridis


Excellence in European Production Design

“Pain and Glory” — Antxon Gómez


Excellence in European Costume Design

“The Favourite” — Sandy Powell


Excellence in European HAIR & Makeup

“The Favourite” — Nadia Stacey


Excellence in European Original Score

“System Crasher” — John Gürtler


Excellence in European Sound

“Twelve-Year Night”
Eduardo Esquide, Nacho Royo-Villanova & Laurent Chassaigne


Excellence in European Visual Effects

“About Endlessness”
Martin Ziebell, Sebastian Kaltmeyer, Néha Hirve, Jesper Brodersen & Torgeir Busch


Eurimages Co-Production Award

Presented by Agata Buzek

Ankica Jurić


European Achievement in Fiction Series AWARD

“Babylon Berlin”


Young Audience Award

“Fight Girl”


EFA People’s choice Award

“Cold War” — Paweł Pawlikowski


Advertisements

Leave a Reply