The Austin Film Critics Association continue the sentiment of this end of the Awards Season, awarding “Parasite” with Best Picture, Director, Original Screenplay, and Foreign Language Film.

BEST PICTURE

“Parasite”

NOMINEES
  • “The Irishman”
  • “Marriage Story”
  • “Once Upon A Time In Hollywood”
  • “Uncut Gems”

BEST DIRECTOR

Bong Joon-Ho
“Parasite”

NOMINEES
  • Greta Gerwig — “Little Women”
  • The Safdie Brothers — “Uncut Gems”
  • Martin Scorsese — “The Irishman”
  • Quentin Tarantino — “Once Upon A Time In Hollywood”

BEST ACTOR

Adam Sandler
“Uncut Gems”

NOMINEES
  • Antonio Banderas — “Pain and Glory”
  • Leonardo DiCaprio — “Once Upon A Time In Hollywood”
  • Adam Driver — “Marriage Story”
  • Eddie Murphy — “Dolemite is My Name”

BEST ACTRESS

Lupita Nyong’o
“Us”

NOMINEES
  • Awkwafina — “The Farewell”
  • Scarlett Johansson — “Marriage Story”
  • Elisabeth Moss — “Her Smell”
  • Renee Zellweger — “Judy”

BEST SUPPORTING ACTOR

Brad Pitt
“Once Upon A Time In Hollywood”

NOMINEES
  • Willem Dafoe — “The Lighthouse”
  • Al Pacino — “The Irishman”
  • Joe Pesci — “The Irishman”
  • Song Kang-ho — “Parasite”

BEST SUPPORTING ACTRESS

Jennifer Lopez
“Hustlers”

NOMINEES
  • Laura Dern — “Marriage Story”
  • Adèle Haenel — “Portrait of a Lady on Fire”
  • Scarlett Johansson — “Jojo Rabbit”
  • Florence Pugh — “Little Women”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

“Parasite”
Bong Joon-Ho & Jin Won-Han

NOMINEES
  • “Knives Out” — Rian Johnson
  • “Marriage Story” — Noah Baumbach
  • “Once Upon A Time In Hollywood” — Quentin Tarantino
  • “Us” — Jordan Peele

BEST ADAPTED SCREENPLAY

“Little Women”
Greta Gerwig

NOMINEES
  • “A Beautiful Day in the Neighborhood” — Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster
  • “Hustlers” — Lorene Scafaria
  • “The Irishman” — Steven Zaillian
  • “Jojo Rabbit” — Taika Waititi

BEST CINEMATOGRAPHY

“1917”
Roger Deakins

NOMINEES
  • “Ad Astra” — Hoyte van Hoytema
  • “The Lighthouse” — Jarin Blaschke
  • “Once Upon A Time In Hollywood” — Robert Richardson
  • “Parasite” — Hong Kyung-pyo

BEST ORIGINAL SCORE

“1917”
Thomas Newman

NOMINEES
  • “Little Women” — Alexandre Desplat
  • “Marriage Story” — Randy Newman
  • “Us” — Michael Abels
  • “Waves” — Trent Reznor & Atticus Ross

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“Parasite”

NOMINEES
  • “Atlantics”
  • “One Cut of the Dead”
  • “Pain and Glory”
  • “Portrait of a Lady on Fire”

BEST DOCUMENTARY

“Apollo 11”

NOMINEES
  • “The Biggest Little Farm”
  • “For Sama”
  • “Hail Satan?”
  • “One Child Nation”

BEST ANIMATED FILM

“I Lost My Body”

NOMINEES
  • “Frozen II”
  • “Klaus”
  • “Missing Link”
  • “Toy Story 4”

BEST ENSEMBLE

“Knives Out”

NOMINEES
  • “The Irishman”
  • “Little Women”
  • “Once Upon A Time In Hollywood”
  • “Parasite”

BEST EDITING

“Uncut Gems”
Ronald Bronstein & Benny Safdie

NOMINEES
  • “1917” — Lee Smith
  • “The Irishman” — Thelma Schoonmaker
  • “Once Upon A Time In Hollywood” — Fred Raskin
  • “Parasite” — Yang Jin-mo

Best Motion Capture/Special Effects Performance

Josh Brolin
“Avengers: Endgame”

NOMINEES
  • Mark Ruffalo — “Avengers: Endgame”
  • Rosa Salazar — “Alita: Battle Angel”
  • Will Smith — “Aladdin”
  • Will Smith — “Gemini Man”

BEST STUNTS

“John Wick: Chapter Three — Parabellum”

NOMINEES
  • “Avengers: Endgame”
  • “Ford vs. Ferrari”
  • “Once Upon A Time In Hollywood”
  • “Shadow”

BEST FIRST FILM

Olivia Wilde
“Booksmart”

NOMINEES
  • “Atlantics” — Mati Diop
  • “The Last Black Man in San Francisco” — Joe Talbot
  • “The Peanut Butter Falcon” — Tyler Nilson and Michael Schwartz
  • “Queen & Slim” — Melina Matsoukas

The Robert R. “Bobby” McCurdy Memorial Breakthrough Artist Award

Florence Pugh
“Midsommar,” “Little Women,” & “Fighting with My Family”

NOMINEES
  • Awkwafina, — “The Farewell”
  • Noah Jupe — “Honey Boy”
  • Da’vine Joy Randolph — “Dolemite is My Name”
  • Lulu Wang — “The Farewell”

AUSTIN FILM AWARD

“A Hidden Life”
Terrence Malick

NOMINEES
  • “Frances Ferguson” — Bob Byington
  • “The River and the Wall” — Ben Masters
  • “Running with Beto” — David Modigliani
  • “Where’d You Go, Bernadette” — Richard Linklater

SPECIAL HONORARY AWARD

Agnes Varda
(whose work inspired generations of filmmakers)

TOP TEN FILMS OF 2019

  1. “Parasite”
  2. “Once Upon A Time In Hollywood”
  3. “Uncut Gems”
  4. “Marriage Story”
  5. “The Irishman”
  6. “The Farewell”
  7. “Knives Out”
  8. “Jojo Rabbit”
  9. “1917”
  10. “Portrait of a Lady on Fire”

TOP TEN FILMS OF THE DECADE

  1. “Mad Max Fury Road”
  2. “Moonlight”
  3. “The Social Network”
  4. “Get Out”
  5. “Arrival”
  6. “The Handmaiden”
  7. “Parasite”
  8. “Once Upon A Time In Hollywood”
  9. “Boyhood”
  10. “Phantom Thread”
QUICK LIST

Best Film: “Parasite”
Best Director: Bong Joon-Ho — “Parasite”
Best Actor: Adam Sandler, — “Uncut Gems”
Best Actress: Lupita Nyong’o, Us
Best Supporting Actor: Brad Pitt, — “Once Upon A Time In Hollywood”
Best Supporting Actress: Jennifer Lopez, — “Hustlers”
Best Ensemble: “Knives Out”
Best Original Screenplay: “Parasite” — Bong Joon-Ho & Jin Won Han
Best Adapted Screenplay: “Little Women” — Greta Gerwig
Best Cinematography: “1917” — Roger Deakins
Best Score: “1917” — Thomas Newman
Best Editing: “Uncut Gems” — Ronald Bronstein & Benny Safdie
Best Foreign-Language Film: “Parasite”
Best Documentary: “Apollo 11”
Best Animated Film: “I Lost My Body”
Best Stunts: “John Wick: Chapter Three – Parabellum”
Best Motion Capture/Special Effects Performance: Josh Brolin — “Avengers: Endgame”
Best First Film: “Booksmart” — Olivia Wilde
Breakthrough Artist: Florence Pugh — “Midsommar.” “Little Women,” & “Fighting with My Family”
Austin Film Award: “A Hidden Life” — Terrence Malick

Austin Film Critics Association

Founded in 2005 by Cole Dabney & Bobby McCurdy, the AFCA has seen its membership grow from single digits to well over 20 members with a diverse roster of professional film critics who regularly review movies for national television stations, daily newspapers, weekly alternatives, local radio, monthly magazines, and websites with international prominence.

Advertisements

Leave a Reply