Despite having fourteen nominations, “The Irishman” only took away one award from the 25th Annual Critics’ Choice Awards. “Once Upon A Time In Hollywood,” on the other hand, had twelve nominations was able to win four including Best Picture and Best Original Screenplay.

BEST PICTURE

“Once Upon A Time In Hollywood”

NOMINEES
  • “1917”
  • “Ford v Ferrari”
  • “The Irishman”
  • “Jojo Rabbit”
  • “Joker”
  • “Little Women”
  • “Marriage Story”
  • “Parasite”
  • “Uncut Gems

BEST ACTOR

Joaquin Phoenix
“Joker”

NOMINEES
  • Antonio Banderas — “Pain And Glory”
  • Robert De Niro — “The Irishman”
  • Leonardo DiCaprio — “Once Upon A Time In Hollywood”
  • Adam Driver — “Marriage Story”
  • Eddie Murphy — “Dolemite Is My Name”
  • Adam Sandler — “Uncut Gems”

BEST ACTRESS

Renée Zellweger
“Judy”

NOMINEES
  • Awkwafina — “The Farewell”
  • Cynthia Erivo — “Harriet”
  • Scarlett Johansson — “Marriage Story”
  • Lupita Nyong’o — “Us”
  • Saoirse Ronan — “Little Women”
  • Charlize Theron — “Bombshell”

BEST SUPPORTING ACTOR

Brad Pitt
“Once Upon A Time In Hollywood”

NOMINEES
  • Willem Dafoe — “The Lighthouse”
  • Tom Hanks — “A Beautiful Day in the Neighborhood”
  • Anthony Hopkins — “The Two Popes”
  • Al Pacino — “The Irishman”
  • Joe Pesci — “The Irishman”

BEST SUPPORTING ACTRESS

Laura Dern
“Marriage Story”

NOMINEES
  • Scarlett Johansson — “Jojo Rabbit”
  • Jennifer Lopez — “Hustlers”
  • Florence Pugh — “Little Women”
  • Margot Robbie — “Bombshell”
  • Zhao Shuzhen — “The Farewell”

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Roman Griffin Davis
“Jojo Rabbit”

NOMINEES
  • Julia Butters — “Once Upon A Time In Hollywood”
  • Noah Jupe — “Honey Boy”
  • Thomasin McKenzie — “Jojo Rabbit”
  • Shahadi Wright Joseph — “Us”
  • Archie Yates — “Jojo Rabbit”

BEST ACTING ENSEMBLE

“The Irishman”

NOMINEES
  • “Bombshell”
  • “Knives Out”
  • “Little Women”
  • “Marriage Story”
  • “Once Upon A Time In Hollywood”
  • “Parasite”

BEST DIRECTOR
(TIE)

Bong Joon-Ho
“Parasite”
&
Sam Mendes
“1917”

NOMINEES
  • Noah Baumbach — “Marriage Story”
  • Greta Gerwig — “Little Women”
  • Josh Safdie and Benny Safdie — “Uncut Gems”
  • Martin Scorsese — “The Irishman”
  • Quentin Tarantino — “Once Upon A Time In Hollywood”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

“Once Upon A Time In Hollywood”
Quentin Tarantino

NOMINEES
  • “The Farewell” — Lulu Wang
  • “Knives Out” — Rian Johnson
  • “Marriage Story” — Noah Baumbach
  • “Parasite” — Bong Joon Ho and Han Jin Won

BEST ADAPTED SCREENPLAY

“Little Women”
Greta Gerwig

NOMINEES
  • “A Beautiful Day in the Neighborhood” — Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue
  • “The Irishman” — Steven Zaillian
  • “Joker” — Todd Phillips & Scott Silver
  • “Jojo Rabbit” — Taika Waititi
  • “The Two Popes” — Anthony McCarten

BEST CINEMATOGRAPHY

“1917”
Roger Deakins

NOMINEES
  • “Ford v Ferrari” — Phedon Papamichael
  • “The Irishman” — Rodrigo Prieto
  • “Joker” — Lawrence Sher
  • “The Lighthouse” — Jarin Blaschke
  • “Once Upon A Time In Hollywood” — Robert Richardson

BEST PRODUCTION DESIGN

“Once Upon A Time In Hollywood”

NOMINEES
  • “1917”
  • “Downton Abbey”
  • “The Irishman”
  • “Joker”
  • “Little Women”
  • “Parasite”

BEST EDITING

“1917”
Lee Smith

NOMINEES
  • “Ford v Ferrari” — Andrew Buckland, Michael McCusker
  • “The Irishman” — Thelma Schoonmaker
  • “Once Upon A Time In Hollywood” — Fred Raskin
  • “Parasite” — Yang Jinmo
  • “Uncut Gems” — Ronald Bronstein, Benny Safdie

BEST COSTUME DESIGN

“Dolemite Is My Name”
Ruth E. Carter

NOMINEES
  • “Downton Abbey” — Anna Robbins
  • “The Irishman” — Sandy Powell & Christopher Peterson
  • “Little Women” — Jacqueline Durran
  • “Once Upon A Time In Hollywood” — Arianne Phillips
  • “Rocketman” — Julian Day

BEST HAIR AND MAKEUP

“Bombshell”

NOMINEES
  • “Dolemite Is My Name”
  • “The Irishman”
  • “Joker”
  • “Judy”
  • “Once Upon A Time In Hollywood”
  • “Rocketman”

BEST VISUAL EFFECTS

“Avengers: Endgame”

NOMINEES
  • “1917”
  • “Ad Astra”
  • “The Aeronauts”
  • “Ford v Ferrari”
  • “The Irishman”
  • “The Lion King”

BEST ANIMATED FEATURE

“Toy Story 4”

NOMINEES
  • “Abominable”
  • “Frozen II”
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World”
  • “I Lost My Body”
  • “Missing Link”

BEST ACTION MOVIE

“Avengers: Endgame”

NOMINEES
  • “1917”
  • “Ford v Ferrari”
  • “John Wick: Chapter 3 — Parabellum”
  • “Spider-Man: Far From Home”

BEST COMEDY

“Dolemite Is My Name”

NOMINEES
  • “Booksmart”
  • “The Farewell”
  • “Jojo Rabbit”
  • “Knives Out”

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

“Us”

NOMINEES
  • “Ad Astra”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Midsommar”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“Parasite”

NOMINEES
  • “Atlantics”
  • “Les Misérables”
  • “Pain And Glory”
  • “Portrait of a Lady on Fire”

BEST SONG
(TIE)

“Glasgow (No Place Like Home)” from “Wild Rose”
&
“(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”

NOMINEES
  • “Speechless” from “Aladdin”
  • “I’m Standing With You” from “Breakthrough”
  • “Into the Unknown” from “Frozen II”
  • “Spirit” from “The Lion King”
  • “Stand Up” from “Harriet”

BEST SCORE

“Joker”
Hildur Guðnadóttir

NOMINEES
  • “1917” — Thomas Newman
  • “The Irishman” — Robbie Robertson
  • “Little Women” — Alexandre Desplat
  • “Marriage Story” — Randy Newman
  • “Us” — Michael Abels

TELEVISION

BEST DRAMA SERIES

“Succession”
(HBO)

NOMINEES
  • “The Crown” (Netflix)
  • “David Makes Man” (OWN)
  • “Game Of Thrones” (HBO)
  • “The Good Fight” (CBS All Access)
  • “Pose” (FX)
  • “This Is Us” (NBC)
  • “Watchmen” (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeremy Strong
“Succession”
(HBO)

NOMINEES
  • Sterling K. Brown — “This Is Us” (NBC)
  • Mike Colter — “Evil” (CBS)
  • Paul Giamatti — “Billions” (Showtime)
  • Kit Harington — “Game Of Thrones” (HBO)
  • Freddie Highmore — The Good Doctor (ABC)
  • Tobias Menzies — “The Crown” (Netflix)
  • Billy Porter — “Pose” (FX)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Regina King
“Watchmen”
(HBO)

NOMINEES
  • Christine Baranski — “The Good Fight” (CBS All Access)
  • Olivia Colman — “The Crown” (Netflix)
  • Jodie Comer — “Killing Eve” (BBC America)
  • Nicole Kidman — “Big Little Lies” (HBO)
  • Mj Rodriguez — “Pose” (FX)
  • Sarah Snook — “Succession” (HBO)
  • Zendaya — “Euphoria” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Billy Crudup
“The Morning Show”
(Apple)

NOMINEES
  • Asante Blackk — “This Is Us” (NBC)
  • Asia Kate Dillon — “Billions” (Showtime)
  • Peter Dinklage — “Game Of Thrones” (HBO)
  • Justin Hartley — “This Is Us” (NBC)
  • Delroy Lindo — “The Good Fight” (CBS All Access)
  • Tim Blake Nelson — “Watchmen” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jean Smart
“Watchmen”
(HBO)

NOMINEES
  • Helena Bonham Carter — “The Crown” (Netflix)
  • Gwendoline Christie — “Game Of Thrones” (HBO)
  • Laura Dern — “Big Little Lies” (HBO)
  • Audra McDonald — “The Good Fight” (CBS All Access)
  • Meryl Streep — “Big Little Lies” (HBO)
  • Susan Kelechi Watson — “This Is Us” (NBC)

BEST COMEDY SERIES

“Fleabag”
(Amazon)

NOMINEES
  • “Barry” (HBO)
  • “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
  • “Mom” (CBS)
  • “One Day at a Time” (Netflix)
  • “PEN15” (Hulu)
  • “Schitt’s Creek” (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Bill Hader
“Barry”
(HBO)

NOMINEES
  • Ted Danson — “The Good Place” (NBC)
  • Walton Goggins — “The Unicorn” (CBS)
  • Eugene Levy — “Schitt’s Creek” (Pop)
  • Paul Rudd — “Living With Yourself” (Netflix)
  • Bashir Salahuddin — “Sherman’s Showcase” (IFC)
  • Ramy Youssef — “Ramy” (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Phoebe Waller-Bridge
“Fleabag”
(Amazon)

NOMINEES
  • Christina Applegate — “Dead To Me” (Netflix)
  • Alison Brie — “GLOW” (Netflix)
  • Rachel Brosnahan — “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
  • Kirsten Dunst — “On Becoming A God In Central Florida” (Showtime)
  • Julia Louis-Dreyfus — “Veep” (HBO)
  • Catherine O’Hara — “Schitt’s Creek” (Pop)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Andrew Scott
“Fleabag”
(Amazon)

NOMINEES
  • Andre Braugher — “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
  • Anthony Carrigan — “Barry” (HBO)
  • William Jackson Harper — “The Good Place” (NBC)
  • Daniel Levy — “Schitt’s Creek” (Pop)
  • Nico Santos — “Superstore” (NBC)
  • Henry Winkler — “Barry” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Alex Borstein
“The Marvelous Mrs. Maisel”
(Amazon)

NOMINEES
  • D’Arcy Carden — “The Good Place” (NBC)
  • Sian Clifford — “Fleabag” (Amazon)
  • Betty Gilpin — “GLOW” (Netflix)
  • Rita Moreno — “One Day at a Time” (Netflix)
  • Annie Murphy — “Schitt’s Creek” (Pop)
  • Molly Shannon — “The Other Two” (Comedy Central)

BEST LIMITED SERIES

“When They See Us”
(Netflix)

NOMINEES
  • “Catch-22” (Hulu)
  • “Chernobyl” (HBO)
  • “Fosse/Verdon” (FX)
  • “The Loudest Voice” (Showtime)
  • “Unbelievable” (Netflix)
  • “Years and Years” (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

“El Camino: A Breaking Bad Movie”
(Netflix)

NOMINEES
  • “Brexit” (HBO)
  • “Deadwood: The Movie” (HBO)
  • “Guava Island” (Amazon)
  • “Native Son” (HBO)
  • “Patsy & Loretta” (Lifetime)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jharrel Jerome
“When They See Us”
(Netflix)

NOMINEES
  • Christopher Abbott — “Catch-22” (Hulu)
  • Mahershala Ali — “True Detective” (HBO)
  • Russell Crowe — “The Loudest Voice” (Showtime)
  • Jared Harris — “Chernobyl” (HBO)
  • Sam Rockwell — “Fosse/Verdon” (FX)
  • Noah Wyle — “The Red Line” (CBS)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Michelle Williams
“Fosse/Verdon”
(FX)

NOMINEES
  • Kaitlyn Dever — “Unbelievable” (Netflix)
  • Anne Hathaway — “Modern Love” (Amazon)
  • Megan Hilty — “Patsy & Loretta” (Lifetime)
  • Joey King — “The Act” (Hulu)
  • Jessie Mueller — “Patsy & Loretta” (Lifetime)
  • Merritt Wever — “Unbelievable” (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Stellan Skarsgård
“Chernobyl”
(HBO)

NOMINEES
  • Asante Blackk — “When They See Us” (Netflix)
  • George Clooney — “Catch-22” (Hulu)
  • John Leguizamo — “When They See Us” (Netflix)
  • Dev Patel — “Modern Love” (Amazon)
  • Jesse Plemons — “El Camino: A Breaking Bad Movie” (Netflix)
  • Russell Tovey — “Years and Years” (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Toni Collette
“Unbelievable”
(Netflix)

NOMINEES
  • Patricia Arquette — “The Act” (Hulu)
  • Marsha Stephanie Blake — “When They See Us” (Netflix)
  • Niecy Nash — “When They See Us” (Netflix)
  • Margaret Qualley — “Fosse/Verdon” (FX)
  • Emma Thompson — “Years and Years” (HBO)
  • Emily Watson — “Chernobyl” (HBO)

BEST ANIMATED SERIES

“BoJack Horseman”
(Netflix)

NOMINEES
  • “Big Mouth” (Netflix)
  • “The Dark Crystal: Age of Resistance” (Netflix)
  • “She-Ra and the Princesses of Power” (Netflix)
  • “The Simpsons” (Fox)
  • “Undone” (Amazon)

BEST TALK SHOW
(TIE)

“The Late Late Show with James Corden”
(CBS)
&
“Late Night with Seth Meyers”
(NBC)

NOMINEES
  • “Desus & Mero” (Showtime)
  • “Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
  • “The Kelly Clarkson Show” (NBC)
  • “Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)

BEST COMEDY SPECIAL

“Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons”
(ABC)

NOMINEES
  • “Amy Schumer: Growing” (Netflix)
  • “Jenny Slate: Stage Fright” (Netflix)
  • “Ramy Youssef: Feelings” (HBO)
  • “Seth Meyers: Lobby Baby” (Netflix)
  • “Trevor Noah: Son of Patricia” (Netflix)
  • “Wanda Sykes: Not Normal” (Netflix)
Advertisements

Leave a Reply