“Nomadland” was the big winner at the Washington D.C. Area Film Critics Association Awards, winning five awards including Best Film, Best Director, and Best Adapted Screenplay. “Minari” and “One Night In Miami” had a good showing as well, winning multiple awards, as was “Soul,” which grabbed three awards.

BEST FILM

“Nomadland”

NOMINEES
  • “First Cow”
  • “Minari”
  • “Nomadland”
  • “One Night in Miami…”
  • “Promising Young Woman”

BEST DIRECTOR

Chloé Zhao
“Nomadland”

NOMINEES
  • Lee Isaac Chung — “Minari”
  • Emerald Fennell — “Promising Young Woman”
  • Regina King — “One Night in Miami…”
  • Kelly Reichardt — “First Cow”
  • Chloé Zhao — “Nomadland”

BEST ACTOR

Chadwick Boseman
“Ma Rainey’s Black Bottom”

NOMINEES
  • Riz Ahmed — “Sound Of Metal”
  • Chadwick Boseman — “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Anthony Hopkins — “The Father”
  • Delroy Lindo — “Da 5 Bloods”
  • Steven Yeun — “Minari”

BEST ACTRESS

Frances McDormand
“Nomadland”

NOMINEES
  • Viola Davis — “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Vanessa Kirby — “Pieces Of A Woman”
  • Frances McDormand — “Nomadland”
  • Elisabeth Moss — “The Invisible Man”
  • Carey Mulligan — “Promising Young Woman”

BEST SUPPORTING ACTOR

Leslie Odom, Jr.
“One Night In Miami”

NOMINEES
  • Sacha Baron Cohen — “The Trial Of The Chicago 7”
  • Daniel Kaluuya — “Judas And The Black Messiah”
  • Bill Murray — “On The Rocks”
  • Leslie Odom, Jr. — “One Night in Miami…”
  • Paul Raci — “Sound Of Metal”

BEST SUPPORTING ACTRESS

Yuh-Jung Youn
“Minari”

NOMINEES
  • Maria Bakalova — “Borat Subsequent Moviefilm”
  • Olivia Colman — “The Father”
  • Dominique Fishback — “Judas And The Black Messiah”
  • Amanda Seyfried — “Mank”
  • Yuh-Jung Youn — “Minari”

BEST ACTING ENSEMBLE

“One Night In Miami”

NOMINEES
  • “Da 5 Bloods”
  • “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • “Minari”
  • “One Night in Miami…”
  • “The Trial Of The Chicago 7”

BEST YOUTH PERFORMANCE

Alan Kim
“Minari”

NOMINEES
  • Millie Bobby Brown — “Enola Holmes”
  • Sidney Flanigan — “Never Rarely Sometimes Always”
  • Alan Kim — “Minari”
  • Talia Ryder — “Never Rarely Sometimes Always”
  • Helena Zengel — “News Of The World”

BEST VOICE PERFORMANCE

Jamie Foxx
“Soul”

NOMINEES
  • Tina Fey — “Soul”
  • Jamie Foxx — “Soul”
  • Tom Holland — “Onward”
  • Honor Kneafsey — “Wolfwalkers”
  • Octavia Spencer — “Onward”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

“Promising Young Woman”
Emerald Fennell

NOMINEES
  • “Minari” — Lee Isaac Chung
  • “Palm Springs” — Andy Siara
  • “Promising Young Woman” — Emerald Fennell
  • “Sound Of Metal” — Darius Marder & Abraham Marder
  • “The Trial Of The Chicago 7” — Aaron Sorkin

BEST ADAPTED SCREENPLAY

“Nomadland”
Chloé Zhao

NOMINEES
  • “First Cow” — Jon Raymond & Kelly Reichardt
  • “I’m Thinking Of Ending Things” — Charlie Kaufman
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” — Ruben Santiago-Hudson
  • “Nomadland” — Chloé Zhao
  • “One Night in Miami…” — Kemp Powers

BEST ANIMATED FILM

“Soul”

NOMINEES
  • “The Croods: A New Age”
  • “Onward”
  • “Over the Moon”
  • “Soul”
  • “Wolfwalkers”

BEST DOCUMENTARY

“Boys State”

NOMINEES
  • “Boys State”
  • “Collective”
  • “Crip Camp: A Disability Revolution”
  • “Dick Johnson Is Dead”
  • “Time”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“Another Round”
(Denmark)

NOMINEES
  • “Another Round”
  • “Bacurau”
  • “La Llorona”
  • “The Mole Agent”
  • “Night of the Kings”

BEST PRODUCTION DESIGN

“Mank”
Production Designer: Donald Graham Burt
Set Decorator: Jan Pascale

NOMINEES
  • “Emma.”
  • “Mank”
  • “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • “News Of The World”
  • “Tenet”

BEST CINEMATOGRAPHY

“Nomadland”
Joshua James Richards

NOMINEES
  • “Da 5 Bloods” — Newton Thomas Sigel
  • “Mank” — Erik Messerschmidt
  • “News Of The World” — Dariusz Wolski
  • “Nomadland” — Joshua James Richards
  • “Tenet” — Hoyte van Hoytema

BEST EDITING

“Tenet”
Jennifer Lame, ACE

NOMINEES
  • “Mank” — Kirk Baxter
  • “Nomadland” — Chloé Zhao
  • “Sound Of Metal” — Mikkel E. G. Nielsen
  • “Tenet” — Jennifer Lame
  • “The Trial Of The Chicago 7” — Alan Baumgarten

BEST ORIGINAL SCORE

“Soul”
Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste

NOMINEES
  • “Mank” — Trent Reznor & Atticus Ross
  • “Minari” — Emile Mosseri
  • “News Of The World” — James Newton Howard
  • “Soul” — Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste
  • “Tenet” — Ludwig Göransson

The Joe Barber Award
for Best Portrayal of Washington, DC

“Wonder Woman 1984”

NOMINEES
  • “Crip Camp: A Disability Revolution”
  • “The Fight”
  • “Jimmy Carter: Rock & Roll President”
  • “John Lewis: Good Trouble”
  • “Wonder Woman 1984”
QUICK LIST

Best Film: “Nomadland”
Best Director: Chloé Zhao — “Nomadland”
Best Actor: Chadwick Boseman — “Ma Rainey’s Black Bottom”
Best Actress: Frances McDormand — “Nomadland”
Best Supporting Actor: Leslie Odom Jr. — “One Night in Miami”
Best Supporting Actress: Yuh-Jung Youn — “Minari”
Best Acting Ensemble: “One Night In Miami”
Best Youth Performance: Alan Kim — “Minari”
Best Voice Performance: Jamie Foxx — “Soul”
Best Original Screenplay: “Promising Young Woman” — Emerald Fennell
Best Adapted Screenplay: “Nomadland” — Chloé Zhao
Best Animated Feature: “Soul”
Best Documentary: “Boys State”
Best Foreign Language Film: “Another Round” (Denmark)
Best Production Design: “Mank”
Best Cinematography: “Nomadland” — Joshua James Richards
Best Editing: “Tenet” — Jennifer Lame, ACE
Best Original Score: “Soul” — Trent Rezor, Atticus Ross, and Jon Batiste
The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC: “Wonder Woman 1984”

WASHINGTON D.C. AREA FILM CRITICS ASSOCIATION

Founded in 2002, The Washington DC Area Film Critics Association (WAFCA) comprises professional DC-based film critics with affiliations in television, radio, print and the internet. As of 2019, WAFCA has grown to include over 60 dedicated members from the District, Maryland and Virginia.

Leave a Reply