“Ford v Ferrari” was named the Best Motion Picture at the 24th Annual International Press Academy Satellite Awards, along with James Mangold for Best Director, Christian Bale for Best Leading Actor, and Best Film Editing. “Joker” and “Marriage Story” were among other films to earn more than one award win.

MOTION PICTURE

BEST MOTION PICTURE, DRAMA

“Ford v Ferrari”

NOMINEES
  • “1917”
  • “Bombshell”
  • “Burning Cane”
  • “Joker”
  • “The Lighthouse”
  • “Marriage Story”
  • “The Two Popes”

BEST MOTION PICTURE, COMEDY OR MUSICAL

“Once Upon A Time in Hollywood”

NOMINEES
  • “The Farewell”
  • “Hustlers”
  • “Knives Out”
  • “Rocketman”
  • “Uncut Gems”

BEST DIRECTOR

James Mangold
“Ford v Ferrari”

NOMINEES
  • Pedro Almodóvar — “Pain and Glory”
  • Noah Baumbach — “Marriage Story”
  • Bong Joon-Ho — “Parasite”
  • Sam Mendes — “1917”
  • Quentin Tarantino — “Once Upon a Time in Hollywood”

BEST ACTRESS IN A MOTION PICTURE, DRAMA

Scarlett Johansson
“Marriage Story”

NOMINEES
  • Cynthia Erivo — “Harriet”
  • Helen Mirren — “The Good Liar”
  • Charlize Theron — “Bombshell”
  • Alfre Woodard — “Clemency”
  • Renee Zellweger — “Judy”

BEST ACTOR IN A MOTION PICTURE, DRAMA

Christian Bale
“Ford v Ferrari”

NOMINEES
  • Antonio Banderas — “Pain and Glory”
  • Adam Driver — “Marriage Story”
  • George MacKay — “1917”
  • Joaquin Phoenix — “Joker”
  • Mark Ruffalo — “Dark Waters”

BEST ACTRESS IN A MOTION PICTURE, COMEDY OR MUSICAL

Awkwafina
“The Farewell”

NOMINEES
  • Ana De Armas — “Knives Out”
  • Constance Wu — “Hustlers”
  • Julianne Moore — “Gloria Bell”

BEST ACTOR IN A MOTION PICTURE, COMEDY OR MUSICAL

Taron Egerton
“Rocketman”

NOMINEES
  • Daniel Craig — “Knives Out”
  • Leonardo DiCaprio — “Once Upon a Time in Hollywood”
  • Eddie Murphy — “Dolemite Is My Name”
  • Adam Sandler — “Uncut Gems”
  • Taika Waititi — “Jojo Rabbit”

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Jennifer Lopez
“Hustlers”

NOMINEES
  • Penelope Cruz — “Pain and Glory”
  • Laura Dern — “Marriage Story”
  • Nicole Kidman — “Bombshell”
  • Margot Robbie — “Bombshell”
  • Zhao Shuzhen — “The Farewell”

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe
“The Lighthouse”

NOMINEES
  • Tom Hanks — “A Beautiful Day in The Neighborhood”
  • Anthony Hopkins — “The Two Popes”
  • Joe Pesci — “The Irishman”
  • Wendell Pierce — “Burning Cane”
  • Brad Pitt — “Once Upon a Time in Hollywood”

BEST MOTION PICTURE, INTERNATIONAL

“Truth and Justice” (Estonia)

NOMINEES
  • “Atlantics” (Senegal)
  • “Beanpole” (Russia)
  • “Les Miserables” (France)
  • “Pain and Glory” (Spain)
  • “The Painted Bird” (Czech Republic)
  • “Parasite” (South Korea)
  • “Portrait of a Lady on Fire” (France)

BEST MOTION PICTURE, ANIMATED OR MIXED MEDIA

“The Lion King”

NOMINEES
  • “Alita: Battle Angel”
  • “Buñuel in the Labyrinth of the Turtles”
  • “How to Train Your Dragon: The Hidden World”
  • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
  • “Toy Story 4”
  • “Weathering With You”

BEST MOTION PICTURE, DOCUMENTARY

“63 Up”

NOMINEES
  • “The Apollo”
  • “Apollo 11”
  • “The Cave”
  • “Citizen K”
  • “For Sama”
  • “Honeyland”
  • “One Child Nation”

BEST SCREENPLAY, ORIGINAL

“Marriage Story”
Noah Baumbach

NOMINEES
  • “The Farewell” — Lulu Wang
  • “Ford v Ferrari” — Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, & Jason Keller
  • “Once Upon a Time in Hollywood” — Quentin Tarantino
  • “Pain and Glory” — Pedro Almodóvar
  • “Parasite”— Bong Joon-Ho

BEST SCREENPLAY, ADAPTED

“Joker”
Todd Phillips & Scott Silver

NOMINEES
  • “Dark Waters” — Matthew Michael Carnahan, Mario Correa, Nathaniel Rich
  • “The Irishman” — Steven Zaillian
  • “Jojo Rabbit” — Taika Waititi
  • “Motherless Brooklyn” — Edward Norton
  • “The Two Popes” — Anthony McCarten

BEST ORIGINAL SCORE

“Joker”
Hildur Guonadottir

NOMINEES
  • “1917” — Thomas Newman
  • “Ford v Ferrari” — Marco Beltrami & Buck Sanders
  • “Harriet” — Terence Blanchard
  • “The Irishman” — Robbie Robertson
  • “Marriage Story” — Randy Newman

BEST ORIGINAL SONG

“(I’m Gonna) Love Me Again”
by Elton John & Taron Egerton
“Rocketman”

NOMINEES
  • “Swan Song” from “Alita: Battle Angel”
  • “Don’t Call Me (Angel)” from “Charlie’s Angels”
  • “Into the Unknown” from “Frozen II”
  • “Spirit” from “The Lion King”
  • “The Ballade of the Lonesome Cowboy” from “Toy Story 4”

BEST CINEMATOGRAPHY

“1917”
Roger Deakins

NOMINEES
  • “Ford v Ferrari” — Phedon Papamichael, ASC, GSC
  • “The Irishman” — Rodrigo Prieto
  • “Joker” — Lawrence Sher
  • “Motherless Brooklyn” — Dick Pope
  • “Rocketman” — George Richmond

BEST VISUAL EFFECTS

“Alita: Battle Angel”

NOMINEES
  • “Avengers: Endgame”
  • “Ford v Ferrari”
  • “The Irishman”
  • “Joker”
  • “The Lion King”

BEST FILM EDITING

“Ford v Ferrari”
Michael McCusker, ACE & Andrew Buckland

NOMINEES
  • “1917” — Lee Smith, ACE
  • “The Irishman” — Thelma Schoonmaker
  • “Joker” — Jeff Groth
  • “Marriage Story” — Jennifer Lame, ACE
  • “Rocketman” — Chris Dickens

BEST SOUND (EDITING AND MIXING)

“Ford v Ferrari”

NOMINEES
  • “1917”
  • “Avengers: Endgame”
  • “Joker”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “Rocketman”

BEST ART DIRECTION AND PRODUCTION DESIGN

“Motherless Brooklyn”

NOMINEES
  • “1917”
  • “Ford v Ferrari”
  • “Joker”
  • “Once Upon a Time in Hollywood”
  • “The Two Popes”

BEST COSTUME DESIGN

“Dolemite Is My Name”
Ruth E. Carter

NOMINEES
  • “Downton Abbey” — Caroline McCall, Anna Robbins, Susannah Buxton, Rosalind Ebbutt
  • “Joker” — Mark Bridges
  • “Judy” — Jeny Temime
  • “Rocketman” — Julian Day
  • “The Two Popes” — Luka Canfora

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS

AUTEUR AWARD

Edward Norton
“Motherless Brooklyn”

BEST FIRST FEATURE

Laure de Clermont-Tonnerre
“The Mustang”

ENSEMBLE: MOTION PICTURE

“Knives Out”

ENSEMBLE: TELEVISION

“Succession”

TELEVISION

BEST TELEVISION SERIES, DRAMA

“Succession” (HBO)

NOMINEES
  • “The Affair” (Showtime)
  • “The Crown” (Netflix)
  • “Killing Eve” (BBC America)
  • “Mindhunter” (Netflix)
  • “Mr. Mercedes” (Audience)

BEST TELEVISION SERIES, GENRE

“Stranger Things” (Netflix)

NOMINEES
  • “Carnival Row” (Amazon)
  • “Game Of Thrones” (HBO)
  • “His Dark Material” (HBO)
  • “The Terror: Infamy” (AMC)
  • “Watchmen” (HBO)

BEST TELEVISION SERIES, COMEDY OR MUSICAL

“Fleabag” (Amazon)

NOMINEES
  • “Barry” (HBO)
  • “The Good Place” (NBC)
  • “The Kominsky Method” (Netflix)
  • “The Righteous Gemstones” (HBO)
  • “Russian Doll” (Netflix)

BEST MINISERIES & LIMITED SERIES

“Chernobyl” (HBO)

NOMINEES
  • “The Act” (Hulu)
  • “Fosse/Verdon” (FX)
  • “Unbelievable” (Netflix)
  • “When They See Us” (Netflix)
  • “Years and Years” (HBO)

BEST MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

“El Camino: A Breaking Bad Movie” (Netflix)

NOMINEES
  • “Brittany Runs a Marathon” (Amazon)
  • “Brexit” (HBO)
  • “Deadwood: The Movie” (HBO)
  • “The Highwayman” (Netflix)

BEST Actress in a SERIES, DRAMA/GENRE

Zendaya
“Euphoria”

NOMINEES
  • Olivia Colman — “The Crown”
  • Jodie Comer — “Killing Eve”
  • Regina King — “Watchmen”
  • Sandra Oh — “Killing Eve”
  • Maggie Siff — “Billions”

BEST Actor in a SERIES, DRAMA/GENRE

Tobias Menzies
“The Crown”

NOMINEES
  • Brian Cox — “Succession”
  • Brendan Gleeson — “Mr. Mercedes”
  • Jonathan Groff — “Mindhunter”
  • Damian Lewis — “Billions”
  • Billy Bob Thornton — “Goliath”

BEST Actress in a SERIES, COMEDY OR MUSICAL

Phoebe Waller-Bridge
“Fleabag”

NOMINEES
  • Pamela Adlon — “Better Things”
  • Christina Applegate — “Dead To Me”
  • Alison Brie — “GLOW”
  • Natasha Lyonne — “Russian Doll”
  • Catherine O’Hara — “Schitt’s Creek”

BEST Actor in a SERIES, COMEDY OR MUSICAL

Thomas Middleditch
“Silicon Valley”

NOMINEES
  • Ted Danson — “The Good Place”
  • Michael Douglas — “The Kominsky Method”
  • Bill Hader — “Barry”
  • Eugene Levy — “Schitt’s Creek”
  • Danny McBride — “The Righteous Gemstones”

BEST Actress in a Miniseries & Limited Series or a Motion Picture Made for Television

Michelle Williams
“Fosse/Verdon”

NOMINEES
  • India Eisley — “I Am the Night”
  • Aunjanue Ellis — “When They See Us”
  • Joey King — “The Act”
  • Helen Mirren — “Catherine the Great”
  • Niecy Nash — “When They See Us”

BEST Actor in a Miniseries & Limited Series or a Motion Picture Made for Television

Jared Harris
“Chernobyl”

NOMINEES
  • Russell Crowe — “The Loudest Voice”
  • Jharrel Jerome — “When They See Us”
  • Aaron Paul — “El Camino: A Breaking Bad Movie”
  • Chris Pine — “I Am the Night”
  • Sam Rockwell — “Fosse/Verdon”

BEST Actress in a Supporting Role in a SERIES, Miniseries & Limited Series or a Motion Picture Made for Television

Olivia Colman
“Fleabag”

NOMINEES
  • Patricia Arquette — “The Act”
  • Toni Collette — “Unbelievable”
  • Meryl Streep — “Big Little Lies”
  • Emily Watson — “Chernobyl”
  • Naomi Watts — “The Loudest Voice”

BEST Actor in a Supporting Role in a Series, Miniseries & Limited Series or Motion Picture made for Television

Jeremy Strong
“Succession”

NOMINEES
  • Alan Arkin — “The Kominsky Method”
  • Walton Goggins — “The Righteous Gemstones”
  • Dennis Quaid — “Goliath”
  • Andrew Scott — “Fleabag”
  • Stellan Skarsgard — “Chernobyl”

INTERNATIONAL PRESS ACADEMY

The International Press Academy (IPA) is an entertainment media association with voting members worldwide who represent domestic and foreign markets via print, television, radio, blogs, and other content platforms for virtually every notable outlet.

Each year the IPA honors artistic excellence in the areas of Motion Pictures, Television, Radio, and New Media via the Satellite® Awards.

During the ceremony, the IPA presents Satellite Awards to the best of the entertainment industry, in comprehensive categories for film and Television. In addition. we present special achievement awards. These include the Mary Pickford Award for Outstanding Artistic Contribution to the Entertainment Industry, the Tesla Award for Visionary Achievements in Visual Technology, the Auteur Award, and the Ensemble Awards in Film and Television.

IPA member journalists from around the world vote in designated categories on their ballot.

Members include working freelance and staff writers, bloggers, broadcasters, and photographers from more than 20 different countries as well as the US and territories.

Since 1996, when the Satellite® Awards* were established, the award categories have honored not only achievement in motion pictures and television, but also the interactive and digital arts.

*Originally known as The Golden Satellite Awards, the name was changed in 2003.

Advertisements

Leave a Reply