Best British Independent Film

“After Love”

Produced by Aleem Khan and Matthieu de Braconier
British Film Institute

NOMINEES
“Ali & Ava” (Altitude Films)
“Boiling Point” (Saban Films)
“The Nest” (IFC Films)
“The Souvenir Part II” (A24)

Best Director

Aleem Khan
“After Love”

British Film Institute

NOMINEES
Philip Barantini — “Boiling Point” (Saban Films)
Clio Barnard — “Ali & Ava” (Altitude Films)
Sean Durkin — “The Nest” (IFC Films)
Joanna Hogg — “The Souvenir Part II” (A24)

Best Screenplay

“After Love”
Aleem Khan

British Film Institute

NOMINEES
“Ali & Ava” — Clio Barnard (Altitude Films)
“Benediction” — Terence Davies (British Film Institute)
“The Nest” — Sean Durkin (IFC Films)
“The Souvenir Part II” — Joanna Hogg (A24)

Best Actor

Adeel Akhtar
“Ali & Ava”

Altitude Films

NOMINEES
Riz Ahmed — “Encounter” (Amazon Studios)
Stephen Graham — “Boiling Point” (Saban Films)
Jude Law — “The Nest” (IFC Films)
James Norton — “Nowhere Special” (Curzon)

Best Actress

Joanna Scanlan
“After Love”

British Film Institute

NOMINEES
Caitriona Balfe — “Belfast” (Focus Features)
Carrie Coon — “The Nest” (IFC Films)
Claire Rushbrook — “Ali & Ava” (Altitude Films)
Ruth Wilson — “True Things” (BBC Films)

Best Supporting ActOR

Talid Ariss
“After Love”

British Film Institute

NOMINEES
Richard Ayoade — “The Souvenir Part II” (A24)
Lucian-River Chauhan — “Encounter” (Amazon Studios)
Ciarán Hinds — “Belfast” (Focus Features)
Ray Panthaki — “Boiling Point” (Saban Films)

Best Supporting ActRESS

Vinette Robinson
“Boiling Point”

Saban Films

NOMINEES
Judi Dench — “Belfast” (Focus Features)
Jo Hartley — “Sweetheart” (BBC Films)
Nathalie Richard — “After Love” (British Film Institute)
Tilda Swinton — “The Souvenir Part II” (A24)

Breakthrough Performance

Nell Barlow
“Sweetheart”

BBC Films

NOMINEES
Lauryn Ajufo — “Boiling Point” (Saban Films)
Max Harwood — “Everybody’s Talking About Jamie” (Amazon Studios)
Jude Hill — “Belfast” (Focus Features)
Ellora Torchia — “In the Earth” (Neon)

The Douglas Hickox Award
Debut Director

Aleem Khan
“After Love”

British Film Institute

NOMINEES
Prano Bailey-Bond — “Censor” (Magnet Releasing)
Celeste Bell — “Poly Styrene: I Am a Cliché” (Tyke Films)
Cathy Brady — “Wildfire” (Film4)
Marley Morrison — “Sweetheart” (BBC Films)

Debut Screenwriter

Cathy Brady
“Wildfire”

Film4

NOMINEES
Prano Bailey-Bond — “Censor” (Magnet Releasing)
Aleem Khan — “After Love” (British Film Institute)
Marley Morrison — “Sweetheart” (BBC Films)
Reggie Yates — “Pirates” (Picturehouse)

Breakthrough Producer

Michelle Antoniades
“Sweetheart”

BBC Films

NOMINEES
Helen Jones — “Censor” (Magnet Releasing)
Jessica Malik — “She Will” (Intermission Film)
Hester Ruoff — “Boiling Point” (Saban Films)
Rob Watson — “The Power” (Head Gear Films)

Best Documentary

“Poly Styrene: I Am A Cliche”

Directed by Celeste Bell and Paul Sng
Produced by Zoe Howe, Rebecca Mark-Lawson, Matthew Silverman, and Daria Nitsche
Tyke Films

NOMINEES
“Cow” (MUBI)
“Dying To Divorce” (Dartmouth Films)
“I Am Belmaya” (Dartmouth Films)
“Keyboard Fantasies” (Greenwich Entertainment)

The Raindance Discovery Award

“Poly Styrene: I Am A Cliche”

Directed by Celeste Bell and Paul Sng
Produced by Zoe Howe, Rebecca Mark-Lawson, Matthew Silverman, and Daria Nitsche
Tyke Films

NOMINEES
“Bank Job”
“The Bike Thief”
“I Am Belmaya”
“Rebel Dykes”

Best British Short Film

“Femme”

Directed by Sam H. Freeman & Ng Choon Ping
Produced by Sam Ritzenberg, Hayley Williams, and Rienkje Attoh
Agile Films

NOMINEES
“Egungun (Masquerade)”
“Night Of The Living Dread”
“Play it Safe”
“Precious Hair & Beauty”

Best International Independent Film

“Flee”

Produced by Jonas Poher Rasmussen, Amin Nawabi, Monica Hellstrøm, and Signe Byrge Sørensen
Neon

NOMINEES
“Compartment No. 6” (Totem)
“First Cow” (A24)
“Petite Maman” (Madman Films)
“Pleasure” (Plattform Produktion)

Best Casting

“Boiling Point”

Casting by Carolyn McLeod
Saban Films

NOMINEES
“After Love” (British Film Institute)
“Ali & Ava” (Altitude Films)
“Belfast” (Focus Features)
“Pirates” (Picturehouse)

Best Cinematography

“Boiling Point”

Cinematography by Matthew Lewis
Saban Films

NOMINEES
“Belfast” — Haris Zambarloukos (Focus Features)
“Censor” — Annika Summerson (Magnet Releasing)
“Cow” — Magdelana Kowalczyk (MUBI)
“The Nest” — Matyas Erdely (IFC Films)

Best Costume Design

“The Souvenir Part II”

Costume Design by Grace Snell
A24

NOMINEES
“Belfast” (Focus Features)
“Benediction” (Bankside Films)
“The Electrical Life of Louis Wain” (Amazon Studios)
“Everybody’s Talking About Jamie” (Amazon Studios)

Best Editing

“The Souvenir Part II”

Edited by Helle le Fevre
A24

NOMINEES
“Belfast” (Focus Features)
“Censor” (Magnet Releasing)
“Cow” (MUBI)
“In the Earth” (Neon)

Best Effects

“Dashcam”

Effects by Mike Knights, Steven Bray, Dan Martin, and Leigh Cranston
Gravitas Ventures

NOMINEES
“Censor” (Magnet Releasing)
“The Electrical Life of Louis Wain” (Amazon Studios)

Best Make Up & Hair Design

“The Electrical Life of Louis Wain”

Make up & Hair by Vickie Lang, Kristyan Mallett, and Donald Mcinnes
Amazon Studios

NOMINEES
“Belfast” (Focus Features)
“Censor” (Magnet Releasing)
“Everybody’s Talking About Jamie” (Amazon Studios)
“The Souvenir Part II” (A24)

Best Music

“Ali & Ava”

Music by Connie Farr & Harry Escott
Altitude Films

NOMINEES
“Belfast” — Van Morrison (Focus Features)
“Encounter” — Jed Kürzel (Amazon Studios)
“In the Earth” — Clint Mansell (Neon)
“Pirates” — Iain Cooke (Picturehouse)

Best Production Design

“The Souvenir Part II”

Production Design by Stéphane Collonge
A24

NOMINEES
“Belfast” (Focus Features)
“Boiling Point” (Saban Films)
“Censor” (Magnet Releasing)
“The Electrical Life of Louis Wain” (Amazon Studios)

Best Sound

“Boiling Point”

Sound by James Drake, Rob Entwistle, and Kiff McManus
Saban Films

NOMINEES
“Cow” (MUBI)
“Censor” (Magnet Releasing)
“Encounter” (Amazon Studios)
“In the Earth” (Neon)
QUICK LIST

Best British Independent Film: “After Love”
Best Director: Aleem Khan — “After Love”
Best Screenplay: “After Love” — Aleem Khan
Best Actor: Adeel Akhtar — “Ali & Ava”
Best Actress: Joanna Scanlan — “After Love”
Best Supporting Actor: Talid Ariss — “After Love”
Best Supporting Actress: Vinette Robinson — “Boiling Point”
Breakthrough Performance: Nell Barlow — “Sweetheart”
Best Debut Director: Aleem Khan — “After Love”
Best Debut Screenwriter: Cathy Brady — “Wildfire”
Breakthrough Producer: Michelle Antoniades — “Sweetheart”
Best Documentary: “Poly Styrene: I Am A Cliche”
The Raindance Discovery Award: “Poly Styrene: I Am A Cliche”
Best British Short Film: “Femme”
Best International Independent Film: “Flee”
Best Casting: “Boiling Point”
Best Cinematography: “Boiling Point” — Matthew Lewis
Best Costume Design: “The Souvenir Part II” — Grace Snell
Best Editing: “The Souvenir Part II” — Helle le Fevre
Best Music: “Ali & Ava” — Connie Farr & Harry Escott
Best Make-Up & Hair: “The Electrical Life of Louis Wain”
Best Effects: “Dashcam”
Best Production Design: “The Souvenir Part II”
Best Sound: “Boiling Point”

BRITISH INDEPENDENT

The British Independent Film Awards highlight and reward the best, most innovative and creative independent filmmaking and filmmakers in the UK. We identify and encourage emerging talent, support and celebrate the independent film community and promote British film and talent to the public.

Each year, the BIFA voters view the 300+ entered films. After a rigorous discussion-based selection process the long list and nominations are decided by confidential vote. The winners in most categories are decided by independent juries, newly appointed each year and not involved in the nominations process. These juries, comprised of leading professionals and talent from the British film industry, meet to discuss the nominated films and the winners are decided by secret ballot. The winners for Best British Independent Film, Best International Independent Film, The Raindance Discovery Award, Best British Short Film and the nine craft categories are decided by a confidential vote amongst all BIFA voters. Once the votes have been counted and validated, the winners are announced at The British Independent Film Awards.

BIFA was founded by Elliot Grove and Suzanne Ballantyne in 1998, who also founded the Raindance Film Festival in 1993.

Leave a Reply